2012-11-23

Jak zrobić dziurkę na guzik na drutach?

Każdy może zrobić dziurkę na guzik na drutach
Plisa z dziurkami
źródło: Flickr
Dziurki pod guziki w swetrach i innych wyrobach dziewiarskich są elementem zazwyczaj widocznym. Powinniśmy zatem wykonywać je w sposób uważny i schludny, żeby nie psuły wyglądu ubrania.
A może jednak nie ma potrzeby szczególnie martwić się sposobem robienia dziurki? W końcu przy zapiętym ubraniu, przyszyte guziki powinny zakryć niedoskonały otwór... Z resztą, kto patrzy na takie drobiazgi jak krzywa lub poszarpana dziurka?!
Przyjrzyjmy się dziurkom na guziki, im rodzajom i sposobom wykonywania...

Zanim przystąpisz do wykonania dziurek...

Zazwyczaj dziurki wykonuje się na skrajnych brzegach ubrań, a w przypadku swetrów wypada to na miejscu nazywanym plisą. Jest to fragment robótki, który "okrąża" całość wąskim paskiem. Najczęściej plisy wykonuje się ściągaczem (pojedynczym lub podwójnym), ściegiem francuskim lub "ryżem". Szerokość plisy bierze się także pod uwagę podczas doboru guzików. Nie mogą być one ani za małe ani zbyt wielkie względem szerokości plisy. Jest to, oczywiście, kwestia gustu.
Zanim zaczniesz dziergać wybierz najpierw guziki. To głównie one będą określały wielkość otworów.

Rodzaje dziurek

Im masz bujniejszą wyobraźnię, tym łatwiej będzie Ci wymyślać kolejne rodzaje dziurek, ale te wymienione poniżej możesz uznać za podstawy.

Dziurka okrągła (tzw. dziurka z narzutem)

Rozwiązanie stosowane w przypadku drobnych guzików i najlepiej prezentujące się na plisie wykonanej ściągaczem.
Określ sobie w którym miejscu jest środek plisy. W miejscu gdzie planujesz wykonanie dziurki przed wykonaniem kolejnego oczka nawiń (narzuć) włóczkę na drut, tak aby powstało nowe oczko. W tym momencie na drucie masz nadmiar jednego oczka. Aby go zredukować, chwyć dwa kolejne oczka i przerób je razem. Możesz dalej kontynuować robótkę. Wracając, w następnym rzędzie narzucone oczko przerób jak zwykłe oczko według wzoru plisy.
Jeśli plisa jest wykonywana ściągaczem pojedynczym (jedno oczko prawe, jedno lewe) dobrze wygląda, kiedy dziurka jest robiona w miejscu oczka lewego. Daje to efekt "ukrycia" otworu w robótce pomiędzy pionowymi liniami tworzonymi przez oczka prawe.
Podobnie w przypadku ściągacza podwójnego, można umieścić dziurkę w kolumnie oczek lewych, lub nawet wykonać większą dziurkę (o ile taka jest potrzeba) na dwa narzuty zamiast jednego.

Dziurka pozioma (tzw. dziurka z zamykanych oczek)

Dziurka okrągła zrobiona na drutach
Przykład dziurki poziomej
źródło: http://www.vogueknitting.com
Może być stosowana w przypadku większych guzików. Wykonuje się ją w dwóch rzędach, a o jej rozmiarze decyduje ilość zamykanych oczek.
Podczas przerabiania plisy po prawej stronie, gdy dociera się do jej środka, należy zamknąć wybraną ilość oczek (przymierzyć do guzika), a następnie kontynuować dalej rząd robótki. Przerabiając następny rząd po lewej stronie, gdy osiągnie się miejsce gdzie oczka zostały zamknięte, trzeba narzucić dokładnie taką samą ilość oczek, jaka została wcześniej zredukowana. Przerabiać dalej, a w kolejnym rzędzie na narzuconych oczkach przerabiać zgodnie ze wzorem plisy.

Dziurka pionowa

Wyrabianie dziurki pionowej
Dziurka pionowa
Źródło: http://primetimeknitter.typepad.com
Również stosowana w przypadku większych guzików. Wykonuje się ją przez rozdzielenie robótki na dwie części (obie strony dziurki).
Przerabiając plisę, gdy jej środek jest osiągnięty, zakłada się znacznik i od tego miejsca rozdziela robotkę na dwie części: na lewo i na prawo od przyszłej dziurki. Część bliższą zewnętrznej krawędzi plisy przerabia normalnie na planowaną wysokość dziurki, po czym zostawia się nitkę włóczki na później.
Dalszym krokiem jest wykonanie drugiej strony dziurki. W tym celu trzeba skorzystać z dodatkowego motka włóczki i używając nowej nitki wyrobić taką samą ilość rzędów po drugiej stronie otworu. Gdy obie strony dziurki są sobie równe, nitkę z dołączonego motka uciąć i zabezpieczyć, a nitką ze starego motka (tą odłożoną na później) przerabiać rzędy, łącząc ze sobą obie strony dziurki.

Inne sposoby robienia dziurek pod guziki

Powyższe typy wykonania dziurek na drutach to tylko podstawy. Poza nimi istnieje wiele innych sposobów dziania, które właściwie określa tylko nasza pomysłowość.
Z innych typów mogę jeszcze wspomnieć o dziurkach na podwójnej plisie. Plisę wykonuje się dwa razy szerszą, a każdą dziurkę robi się dwa razy na tej samej wysokości. Następnie plisę składa wzdłuż na pół i zszywa plisę jak i dziurki. Otwory na guziki są wtedy mocniejsze, ale i plisa grubsza.
Pomysłowi dziergaczki i dziergacze mogą się także pokusić, na przykład, o takie wykonanie dziurek:

Dziurka na guzik obrobiona na szydełku
Źródło: www.knitty.com

Który sposób zrobienia dziurki jest najlepszy?

Jeśli chodzi o trudność wykonania, to najprostsze wydają się być dziurki okrągłe. Mało trzeba kombinować, raptem kilka oczek. Wadą tego sposobu jest jednak mały otwór, który nie będzie pasował do każdego guzika.
Ciekawym pomysłem jest dziurka pozioma. Oczka łatwo się zamyka i łatwo je narzucić na nowo. Czy taka metoda ma jakieś wady? Nie każdemu musi się podobać zliczanie oczek i dopasowywanie do guzika.
Trzecia metoda wydaje się być najbardziej skomplikowana. Trzeba stosować dodatkową włóczkę, zliczać przerabiane rzędy, aby obie strony były równe. Dla mnie jest to istotna wada.
Subiektywnie oceniając, drugi sposób wykonywania dziurek najbardziej mi się podoba. Nie jest zbyt trudny i mogę dokładnie dopasować rozmiar dziurki. Z resztą właśnie ten typ użyłem w moim wcześniejszym swetrze.
Zrobienie dziurek na drutach nie jest trudną czynnością i warto się zapoznać z tą techniką. Z dobrze wyrobionymi dziurkami wełniana odzież będzie wyglądać schludnie i profesjonalnie, a gdy nie będzie zapięta (możemy sobie w końcu pozwolić na eksponowanie dziurek), zapięcia mogą stanowić ozdobę odzieży.

2 komentarze:

  1. A ja wogole nie bawie sie w robienie dziurek na guziki, same sie wyrobia po czasie. Metoda ta jednak sprawdza sie gdy robisz na grubych drutach :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie, przy grubych drutach oczka są na tyle duże, że dziurki mogą się wyrobić same ;-) Wtedy idąc za ciosem koniecznie trzeba używać dużych guzików, bo małe będą wypadać.
    Mimo takiego luźnego sposobu dziergania, zastosował bym chociaż małą dziurkę z narzutem, żeby zapięcie się jakoś oznaczało i nie trzeba było szukać miejsca dla guzika ;-)

    OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się ten wpis? Śmiało, dodaj swój komentarz!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...