2012-11-19

Dziewiarz Daniel: Przebudzenie 2012

Jakoś tak się dzieje, że widmo zbliżającej się jesieni i zimy mobilizują mnie do zajęcia się dzierganiem. W zeszłym roku był to sweter (notabene zaczęty już pod koniec sierpnia), a w tym roku są to rękawiczki bez palców.

Zielone rękawiczki bez palców

Październik 2012 okazał się nad wyraz chłodnym miesiącem, a po powrocie z wrześniowego urlopu zimno wydało mi się tym bardziej większe. Możnaby powiedzieć, że przeżyłem dość nieprzyjemny wstrząs termiczny, bo z temperatur wyższych (ponad 20°C) trafiłem w nasze polszcze chłody. Wymiana szortów, koszulek z krótkim rękawem i tenisówek na kurtkę zimową, szalik i czapkę nie była tym, czego się tak szybko spodziewałbym.

Rękawiczki na drutach są proste do wykonania, nawet dla faceta

Jesienne rękawiczki bez palców

Do kompletu jesiennego zabrakło mi rękawiczek. Do tej pory nie robiłem takich drobnych robótek, więc zasięgnąłem wiedzy w internecie, na jednej z moich ulubionych stron - knitty.com. Szukałem czegoś "bezpalczastego" i mój wybór padł na model Dashing w super kolorze ciemno zielonym (w sam raz pod kolor kurtki).

Dzierganie poszło mi nadzwyczaj szybko, bo uwinąłem się w kilka wieczorów i po niecałych dwóch tygodniach miałem skończone rękawiczki! Chyba polubię takie małe robótki :)

Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym czegoś nie zmienił w przepisie! Zrezygnowałem ze wzoru warkoczowego. Chciałem szybko proste, męskie rękawiczki.

Proste, męskie rękawiczki zrobione przez kilka wieczorów

Jak widać na jednym ze zdjęć, palec jest wrobiony do głównej części pod kątem prostym i trochę wygląda jak połączenie rur, ale po włożeniu na dłonie, wcale tego nie widać. W związku z taką budową rękawiczek, w pracy podsunięto mi myśl, że mogłem większość robótki wykonać brązową włóczką, a wykończenie u góry zieloną. Przypominałoby to trochę rosochate drzewo :D Być może kiedyś czegoś takiego spróbuję.

Sposób wykonania rękawiczek

Oryginalna zieleń w przepisie tak bardzo mi się spodobała, że poświęciłem prawie cały motek "Puchatki", którą kupiłem wcześniej na czapkę. Całość wykonałem na czterech drutach pończoszniczych o średnicy 2,5mm. Wykonanie otworu na palec, którego właśnie najbardziej się obawiałem, okazało się dziecinnie proste. W miejscu palca przerobiłem odpowiednią ilość oczek osobna nitką, którą po zakończeniu dłoni wyprułem i w tym miejscu kontynuowałem palec (trzeba było chwycić zwolnione oczka po wypruciu i dodać jeszcze kilka z boków sprucia).

Wykonanie palca w rękawiczkach jest proste, nawet dla chłopaka :)

Wszystko jest ładnie opisane w przepisie na stronie knitty, ale jeśli ktoś w Was potrzebuje pomocy, proszę śmiało pytać w komentarzach :)

Na koniec jeszcze informacja porządkowa - blog nie został porzucony, jak mogłoby się wydawać. Po prostu zapadłem w letni sen dziergania i od miesiąca się rozbudzam. Poza powyższymi rękawiczkami dziergam jeszcze dwie inne rzeczy, ale o tym wkrótce.

1 komentarz:

  1. Hej dziewiarzu Danielu!!! Gdzie jesteś ?? Dziergasz coś jeszcze ??? Jakoś tu cicho u ciebie.

    OdpowiedzUsuń

Podobał Ci się ten wpis? Śmiało, dodaj swój komentarz!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...